Viesu nama Jūras dzintars apkārtnē
Viesu nams Jūras dzintars atrodas Ziemeļvidzemes pilsētā – Ainažos. Aicinām apskatīt un iepazīt ne tikai Ainažu pilsētā un tās apkārtnē pieejamos dabas un vēstures objektus, bet arī apmeklēt muzejus un uzzināt ko jaunu!
Ko apskatīt un apmeklēt Ainažos?
Ainažu vēsture ir bagāta un daudzveidīga, un pirmo reizi Ainažu vārds minēts 16. gadsimtā. Sākotnēji Ainaži bija neliela zvejnieku apmetne, kas pakāpeniski attīstījās, kļūstot par svarīgu reģiona centru. Bet lielākā attīstība ir notikusi 19. gadsimtā, kad Ainaži kļuva par svarīgu kuģu būves centru un ostu. Pilsēta piedzīvoja ievērojamu izaugsmi, kļūstot par Vidzemes kuģu būves galvaspilsētu. Šajā laikā tika izveidotas daudzas kuģu būves darbnīcas, kas veicināja ekonomisko izaugsmi un pievilināja darbiniekus no apkārtnes.
Mūsdienās Ainaži ir saglabājuši savu vēsturisko šarmu un nozīmi, piedaloties vēstures un kultūras saglabāšanā. Pilsēta joprojām saglabā savu vēsturisko raksturu, vienlaikus attīstoties kā pievilcīga tūrisma vieta.
Ainažu mols
Ainažu mols ir nozīmīgs vēsturisks objekts, kas liecina par Ainažu ostas darbību 20. gadsimta sākumā un atrodas pie pašas Latvijas-Igaunijas robežas.
Tā sākotnējais būves mērķis bija izveidot šaursliežu dzelzceļa atzarojumu, lai atvieglotu kuģu kravu izkraušanu un pārvadāšanu.
Mūsdienās uz 596 metrus garo molu ved labiekārtots koka celiņš, un abās pusēs to ieskauj dabas liegums “Randu pļavas”, piedāvājot apmeklētājiem gan vēstures, gan dabas baudījumu.
Ainažu bāka
Ainažu bāka ir viena no vecākajām bākām Latvijas piekrastē, celta 1930. gadā, lai palīdzētu kuģiem droši orientēties Baltijas jūras piekrastē.
Tā ir 20 metrus augsta un atrodas netālu no Latvijas-Igaunijas robežas.
Lai gan mūsdienās tā vairs nepilda savu sākotnējo funkciju, Ainažu bāka ir populārs tūrisma objekts, kas piedāvā iespēju izbaudīt jūras un apkārtnes panorāmas skatus.
Randu pļavu skatu tornis
2006. gadā Randu pļavās tika ierīkota taka un putnu novērošanas tornis.
Šī taka, kas stiepjas ap 1.4 km vienā virzienā, ved cauri pļavām un kāpām, ko sedz priežu mētrājs un lāns.
Koka laipas mijas ar dabīgām takām, un putnu novērošanas tornis piedāvā lielisku iespēju novērot niedrāja putnu dzīvi vai vienkārši baudīt klusumu.
Bāltā saule
Piemiņas akmens “Baltā saule”, ko veidojis tēlnieks Vilnis Titāns, ir veltījums Krišjānim Valdemāram, Ainažu jūras skolas dibinātājam.
Piemiņas akmens atklāts 1998. gadā, tas ir daļa no tēlnieka projekta “Saules tilts”, kura ietvaros tika uzstādīti arī vides objekti “Zilā saule” Kolkā un “Zaļā saule” Strazdē.
Akmens ir rotāts ar bronzas līniju, kas šķērso pasaules karti, un tan apkārt ir latviešu spēka zīmēm rotāti baļķi, simbolizējot Valdemāra vēlmi, lai latvieši plaši izplatītu savu jūrniecības mantojumu.
Ugunsdzēsības muzejs
Ainažu Ugunsdzēsības muzejā var iepazīties ar ugunsdzēsēju darbu un vēsturi no biedrības dibināšanas sākuma.
Muzeja ekspozīcijā “Spožas pogas, ķiveres” skatāmas fotogrāfijas, apraksti, restaurēti rokas un motorsūkņi, rokas sirēnas, kā arī aplūkojami blakus esošajā depo novietotie ugunsdzēsēju transportlīdzekļi un aprīkojums.
Jūrskolas muzejs
Kompaktā un idilliskā pilsēta Ainaži ir Latvijas jūrniecības šūpulis, kurā atrodas senās latvju jūrniecības slavas liecinieks – Ainažu jūrskolas muzejs.
Šeit muzeja klases telpā pie tāfeles viesus sagaida pats senās jūrskolas priekšnieks, kapteinis Kristiāns Dāls.
Apmeklējot muzeju, varēsiet iepazīties ar burinieku būvēšanu, jūrnieku dzīvi un darba instrumentiem, kā arī sajust lepnumu par Latvijas jūrniecības vēsturi un tās drosmīgajiem jūras braucējiem.
Izbrauciens ar kuteri "Valhalla"
Izbrauciens ar kuteri “Valhalla” sniedz greznu un neaizmirstamu pieredzi, kas ideāli piemērota dažādiem svinīgiem dzīves notikumiem, piemēram, dzimšanas dienām vai draugu atkalredzēšanās svinēšanai.
Tas ir ideāls veids, kā atpūsties no ikdienas steigas un baudīt neaizmirstamus saulrietus jūrā.
LEDUS OGA saldējumi un sorberti
LEDUS OGA ražo saldējumus no īsta piena un sorbetus. 2019. gadā uzņēmums saņēma apbalvojumu nominācijā “Salacgrīvas novada jaunais uzņēmējs”.
LEDUS OGA ražotne atrodas netālu no A1 šosejas un jūrmalas, piedāvājot vieglu piekļuvi.
Saldējumus var iegādāties veikaliņā “Radīts Piejūrā” un ražotnē, kā arī iespējama piegāde Rīgā, Salacgrīvā, Ainažos un apkārtnē pēc iepriekšējas vienošanās.
Pārgājienu takas
Viens no skaistākajiem Jūrtakas posmiem sākas ar Zaķupītes šķērsošanu. Līdz Ķurmraga bākai maršruts pārsvarā ved cauri smilšainiem liedagiem ar nelieliem akmeņainiem posmiem.
Turpinājumā sekos Vidzemes akmeņainā jūrmala, kur zemesragi mijas ar līcīšiem, un krastā redzami līdz 4 m augsti smilšakmens atsegumi. Aiz Meleku raga maršruts atkal ved cauri smilšainam liedagam.
Pludmale starp Svētciemu un Salacgrīvu ir stipri aizaugusi, tāpēc Jūrtaka ved pa meža ceļu, kas izvijas starp kāpu vaļņiem.
No Salacgrīvas līdz Kuivižiem var izvēlēties iet pa smilšaino pludmali vai pa meža takām.
Randu pļavas posmā, no Kuivižiem līdz Vēverupei, Jūrtaku jāapiet pa meža ceļu, kas ir A1 autoceļa austrumu pusē, bet pēc Vēverupes tā atgriežas pludmalē un ved uz Ainažu molu.
Velo takas
Izbaudiet aizraujošu ceļojumu pa Zaļajiem dzelzceļiem, kas ved cauri gleznainām ainavām un biezajiem mežiem, pārvēršot kādreiz dzīvotspējīgus dzelzceļa maršrutus mierpilnos taku ceļos.
Šie maršruti ir lieliski piemēroti velo entuziastiem, pārgājienu cienītājiem, zirgu jātniekiem un ziemā pat slēpotājiem.
Ceļi ir pārklāti ar dabisku grants segumu vai mežu takām un marķēti ar zīmēm.
Salacgrīvas nēģu murdu tacis
Salacgrīvā unikālā nēģu zvejas metode, murdu tacis, saglabā dzīvotspēju un tradīcijas gadsimtu garumā. Šī īpašā zvejas konstrukcija ir laipa, no kuras upes straumē iegremdē nēģu murdus.
Katru augustu zvejnieki atjauno taci, izmantojot tikai sasaites, bez naglām vai skrūvēm.
Sezonas laikā nēģu tacis var apskatīt no jūlija līdz februāra sākumam, piedāvājot ekskursijas grupām iespēju satikt zvejas meistaru, izpētīt murdus, noskatīties filmu un baudīt tikko ceptu nēģi. Salacas upē ir trīs nēģu tači, bet viens atrodas Svētupē.